Kiedy ubrać garnitur, a kiedy marynarkę?

Kiedy ubrać garnitur, a kiedy marynarkę?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zasady męskiej mody mogą być czasem mylące i skomplikowane, przez co łatwo popełnić gafę w towarzystwie. Niektóre okazje wymagają fraku, inne po prostu koszuli w jasnym kolorze. O ile czasem można od razu wyczuć charakter okazji, w innych sytuacjach trudno domyślić się, jaki strój będzie wymagany. Właśnie dlatego podpowiadamy, kiedy zazwyczaj należy założyć garnitur, a kiedy wystarczy marynarka. 

Wesela i bale  

Na poważną okazję, która łączy się z zabawą taneczną zazwyczaj obowiązuje strój elegancki, czyli garnitur. Kiedyś konieczne było założenie czarnego garnituru, teraz zasady te są już mniej restrykcyjne, więc gość na weselu może mieć na sobie szary, granatowy czy bordo garnitur. Koszula powinna jednak pozostać biała lub ecru, by nie przesadzić z ekstrawagancją. Ta sama zasada tyczy się studniówek, bali, bankietów oraz innych zabaw tanecznych. W stroju wizytowym ważne jest także dobranie butów oraz akcesoriów. Buty do garnituru powinny być dobrane do koloru i stylu całego stroju. Granatowy lub kolorowy zestaw będzie się świetnie łączyć z brązowymi lub rudymi butami, z kolei czarny garnitur wymaga wyłącznie czarnych butów. Jeśli chodzi o wybór pomiędzy krawatem a muchą, jest on praktycznie dowolny, jednak w dobrym guście jest, by choć pan młody miał na swoim weselu muchę. 

Domówki, imprezy urodzinowe i randki  

Jeśli chodzi o mniej formalne imprezy, zwłaszcza te, na których spotykasz się z bliskimi znajomymi, nie musisz ubierać się bardzo elegancko. Koszula, zwykłe spodnie i marynarka w zupełności wystarczą, ponieważ na imprezie najważniejsze jest to, żeby dobrze się bawić. Na rodzinne spotkania z okazji urodzin, imienin czy jubileuszy, marynarka również będzie wystarczająco eleganckim strojem. Duża impreza na osiemnaste, czterdzieste czy sześćdziesiąte urodziny, odbywająca się w lokalu nie wymaga wcale wyjątkowo formalnego stroju, o ile nie jest to zaznaczone na zaproszeniu. Jeśli poszukujesz idealnego stroju na imprezę, producent marynarek męskich M-Ceran posiada bardzo szeroką ofertę mody męskiej na takie okazje. Sytuacją, w której warto jest założyć marynarkę, jest randka, zwłaszcza pierwsza. Jeśli planujesz zabrać swoją drugą połówkę na kolację, marynarka będzie doskonałym kompromisem pomiędzy strojem formalnym a zupełnie codziennym. 

Rozmowa o pracę 

W tym temacie zdania są podzielone. Niektórzy powiedzą, że na rozmowę o pracę można iść wyłącznie w garniturze i pod krawatem, inni uznają, że dżinsy i t-shirt w zupełności wystarczą. Dlatego w tej sytuacji najbezpieczniejszym wyjściem jest koszula i marynarka. Jeśli jednak bardzo zależy Ci na rozmowie i chcesz to zaznaczyć, możesz wybrać outfit bardziej elegancki. W razie wątpliwości, zawsze możesz zapytać rekrutera, jaki strój jest preferowany, by nie popełnić faux pas. Dobrze jest też dowiedzieć się przed rozmową, jaka atmosfera i relacje panują w firmie, wtedy łatwiej będzie Ci ocenić, jak odpowiednio się ubrać. 

Zasady męskiego dress code’u są gubiące dla wielu facetów. W zależności od okazji i towarzystwa, z którym spędzasz dany dzień czy wieczór, strój będzie inny. Nie bez znaczenia pozostaje też to, jaka jest Twoja rola na danej uroczystości. Jeśli na weselu jesteś panem młodym, musisz ubrać się bardziej formalnie niż goście, z kolei jeśli na urodzinach nie jesteś solenizantem, ubierz się bardziej swobodnie od niego. Powodzenia! 

Zdjęcie główne: The Lazy Artist Gallery/pexels.com

menmodish

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak dobierać odpowiedni sprzęt sportowy dla amatorów i profesjonalistów – poradnik
Jak dobierać odpowiedni sprzęt sportowy dla amatorów i profesjonalistów – poradnik
Odkryj klucz do dobierania idealnego sprzętu sportowego zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych sportowców. Zrozumieć różnicę i zacząć ćwiczyć skuteczniej dzięki naszemu poradnikowi.
Jak uniknąć zniszczenia telefonu?
Jak uniknąć zniszczenia telefonu?
Obecnie telefon jest nieodłącznym elementem życia większości ludzi. Powinno się o niego dbać w odpowiedni sposób, aby nie uległ zniszczeniu. […]
Smartwatch – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Smartwatch – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Smartwatch jest obecnie bardzo popularnym gadżetem, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania. Aby wybrać odpowiedni smartwatch, trzeba […]
Ostatnie wpisy